Anul XX Nr. 6797
23.4° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Premier League: Debut perfect pentru campioana en-titre în noul sezon

Virgil STOIAN 13 august 2023 | 00:00 759

Manchester City a debutat perfect în noul sezon, reușind o victorie categorică în deplasarea de la Burnley, scor 3-0, în prima etapă din Premier League.

Premier League: Debut perfect pentru campioana en-titre in noul sezon

Burnley – Manchester City 0-3, în prima etapă din Premier League

„Cetățenii” au început în forță noul sezon din Premier League, în care speră să își apere titlul de campioni.

Elevii lui Pep Guardiola au deschis scorul după doar patru minute, când golgheterul Erling Haaland a găsit o lovitură de cap, după centrarea lui Rodri.

S-a făcut 2-0 înainte de pauză, când Haaland a lovit din nou cu un șut din interiorul careului în minutul 36, la care portarul gazdelor, al cărui nume amintește de stadionul rivalilor, Trafford, nu a putut interveni.

Recitalul lui City s-a încheiat în minutul 75, când Rodri și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

În prelungirile partidei, Burnley a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Anass Zaroury, potrivit hotnews.ro.