Anul XX Nr. 6794
29.5° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Premier League: Liverpool se desprinde după victoria cu Newcastle

Virgil STOIAN 3 ianuarie 2024 | 00:00 1262

Liverpool a început ca din tun anul 2024 și s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Newcastle, scor 4-2, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 20 din Premier League.

Premier League: Liverpool se desprinde dupa victoria cu Newcastle

Liverpool se distanțează de Aston Villa, Manchester City și Arsenal

Formația antrenată de Jurgen Klopp și-a continuat parcursul bun din campionat și a câștigat în prima zi a anului 2024 cu Newcastle.

„Cormoranii” au marcat după 18 minute prin Luis Diaz, dar reușita acestuia a fost anulată pentru ofsaid. 4 minute mai târziu, Mohamed Salah a ratat o lovitură de la 11 metri.

Și cei de la Newcastle au marcat (min 36), dar și golul acestora a fost anulat, tot pentru un ofsaid.

Imediat după pauză, Mohamed Salah a deschis scorul (min 49) și a ajuns la 150 de reușite în Premier League.

Doar 5 minute s-au bucurat gazdele, asta pentru că Isak a restabilit egalitatea în minutul 54.

Klopp a mutat inspirat, iar Diogo Jota a pasat decisiv la golul de 2-1, înscris de Curtis Jones. 4 minute mai târziu, Gakpo a făcut 3-1, însă Newcastle a redus din diferență prin Botman (min 81).

Ultimul cuvânt l-a avut Mohamed Salah, după ce a transformat fără probleme o lovitură de la 11 metri, în minutul 86.