32.4° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
32.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Rafael Nadal, în sferturi la ATP Brisbane - Saltul făcut de iberic în clasamentul mondial

Virgil STOIAN 5 ianuarie 2024 | 00:00 14309

Rafael Nadal a cedat doar trei game-uri în meciul cu Jason Kubler (locul 102 mondial), victoria ibericului fiind una categorică, scor 6-1, 6-2. Succesul îl califică pe spaniol în sferturile turneului ATP 250 de la Brisbane.

Rafael Nadal, in sferturi la ATP Brisbane - Saltul facut de iberic in clasamentul mondial

Rafael Nadal, salt de 221 de locuri - Se află pe 451 în ATP Live

Ocupant al locului 672 în prezent, Rafa a acumulat prin calificarea în sferturile competiției australiene 95 de puncte în clasamentul mondial, iar saltul său în ATP Live este unul important: se găsește pe 451: vorbim despre 221 de locuri.

Rafa a început partida așa cum îi place: cu intensitate, cu lovituri aspre și cu un forehand care să dicteze ritmul. Nadal a avut o serie de 13 puncte câștigate la rând.

Văzând agresivitatea adversarului (pe care nu-l mai întâlnise până acum în circuitul ATP), Nadal a apelat în dese rânduri în primele game-uri și la slice-uri care să-i mai calmeze lui Jason din elanul de pe baseline.

Fostul lider mondial s-a distanțat la 5-0, iar primul game câștigat de Kubler a adus urale din tribune. Ibericul a închis setul de la serviciu: 6-1.

Setul al doilea a fost unul în care australianul a prins mai mult curaj: a executat serviciu-voleu, a venit la plasă și a câștigat puncte frumoase atât cu dreapta, cât și cu reverul.

Kubler a avut în total în meci patru mingi de break (trei dintre ele chiar „legate”), dar Nadal le-a salvat pe toate, potrivit hotnews.ro.