Anul XX Nr. 6865
18.8° Constanța Vineri, 27 Septembrie 2024 Anul XX Nr. 6865

Rapid obține prima victorie din play-off în derbiul cu FCSB

Virgil STOIAN 19 mai 2024 | 23:08 623

În ultima partidă a play-off-ului SuperLigii din acest sezon, Rapid a învins FCSB cu scorul de 2-0. A fost prima victorie a giuleștenilor după nouă partide, precedentul succes fiind tot împotriva roș-albaștrilor.

Rapid obtine prima victorie din play-off in derbiul cu FCSB

Rapid – FCSB 2-0 – Prima victorie din play-off pentru giuleșteni

Într-un meci fără miză pentru campioana României, FCSB s-a prezentat în Giulești fără mulți titulari.

Rapid a deschis scorul după doar 12 minute, când Funsho Bamgboye a reluat în plasă o respingere greșită a lui Vlad la un șut al lui Krasniqi.

Avantajul alb-vișiniilor s-a dublat chiar înainte de pauză, când Claudiu Petrila a reușit un șut la colțul lung din marginea careului.

În partea secundă jocul s-a echilibrat, singurul moment important fiind un penalti acordat de Szabolcs Kovacs pentru FCSB, dar anulat de VAR pentru un ofsaid evident.

Dacă formația antrenată de Bogdan Lobonț obține primul succes din play-off și rămână neînvinsă în acest sezon în fața celor de la FCSB, elevii lui Elias Charalambous pierd toate trei partidele de după cucerirea titlului, fără să marcheze vreun gol, conform hotnews.ro.