Anul XX Nr. 6796
25.4° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Rapid urcă din nou pe podium – Victorie la limită după un meci spectaculos

Virgil STOIAN 8 octombrie 2023 | 00:00 639

Rapid București s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-2 în fața echipei Poli Iași, în etapa a 12-a din SuperLigă. Giuleștenii urcă provizoriu pe locul al treilea al clasamentului.

Rapid urca din nou pe podium – Victorie la limita dupa un meci spectaculos

Rapid – Poli Iași 3-2 – Primă repriză spectaculoasă în Giulești

Rapidiștii au început în atac, însă în urma unui corner, Sergiu Buș dădea lovitura în minutul 6, în urma unui corner.

Claudiu Petrila a adus egalarea în minutul 20, cu un șut din interiorul careului, după o acțiune personală.

După un prim gol anulat pentru ofsaid la Albu, Alexandru Ioniță i-a dus pe giuleșteni în avantaj în minutul 22, cu un șut la colțul lung.

Un nou corner pentru Poli Iași a restabilit egalitatea, de această dată argentinianul Julian Marchioni aflându-se la finalizare în minutul 39.

Formația antrenată de Cristiano Bergodi putea marca în prelungirile primei reprize, dar kosovarul Albion Rrahmani a irosit un penalti acordat pentru faultul asupra lui Petrila.

Repriza secundă a împins Rapidul spre poarta adversă, iar golul victoriei a venit în minutul 60 tot de la Alexandru Ioniță, cu un șut superb sub bara transversală.

Finalul i-a adus pe oaspeți în atac, iar Horațiu Moldovan și-a salvat echipa în prelungiri la lovitura de cap a lui Jakub Vojtus.

După acest rezultat, Rapid acumulează 22 de puncte și urcă pe locul al treilea, în timp ce Poli Iași rămâne pe locul 12 al clasamentului, cu 11 puncte acumulate, conform hotnews.ro.