Anul XX Nr. 6795
33.1° Constanța Vineri, 19 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6795

Răzvan Lucescu și PAOK, calificare în primăvara europeană UEFA Conference League

Virgil STOIAN 11 noiembrie 2023 | 00:00 734

PAOK Salonik și Plzen au obținut joi calificarea în faza eliminatorie a UEFA Conference League, cu două etape înainte de încheierea meciurilor din faza grupelor. PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a remizat pe teren propriu, în timp ce cehii de la Plzen a obținut toate trei punctele, la finele etapei a 4-a.

Razvan Lucescu si PAOK, calificare in primavara europeana UEFA Conference LeaguePAOK Salonic

PAOK, condusă de Răzvan Lucescu, a remizat acasă cu Aberdeen, scor 2-2 (1-1), iar punctul obținut i-a adus calificarea matematică, fiind la 8 puncte distanță de adversara de joi, care are doar 2 remize, în 4 meciuri, potrivit mediafax.

Scoțienii au deschis scorul la capătul primului sfert de oră, prin Duk, dar oamenii lui Lucescu au egalat peste nici 10 minute, prin Taison.
După pauză, PAOK a preluat conducerea cu golul lui Samatta, din minutul 67, însă peste doar 3 minute, oaspeții au egalat prin McGrath.

Plzen, a doua echipă ce și-a asigurat calificarea, a învins pe tere npropriu pe Dinamo Zagreb cu 1-0 (1-0), obținând astfel a patra victorie din tot atâtea posibile și ocupând primul loc în Grupa C.
Singurul gol al meciului cu Zagreb a fost reușit de Chory din lovitură de pedeapsă, în minutul 35.