26.9° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
26.9° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

RB Leipzig - Real Madrid 0-1. Madrilenii câștigă la limită, după ce nemții au avut un gol anulat

A.F. 14 februarie 2024 | 00:03 641

Meciul dintre RB Leipzig și Real Madrid, din prima manșă a optimilor de finală ale UEFA Champions League, s-a încheiat cu victoria spaniolilor, scor 1-0.

RB Leipzig - Real Madrid 0-1. Madrilenii castiga la limita, dupa ce nemtii au avut un gol anulatfoto: Profimedia

Meciul retur este programat la data de 6 martie, de la ora 22:00 și poate fi urmărit în direct pe canalele Digi Sport.

RB Leipzig - Real Madrid 0-1. ”Galacticii” sunt cu un pas în sferturile de finală

Partida dintre RB Leipzig și Real Madrid a început cu o fază controversată. În al doilea minut al partidei, nemții au marcat în poarta lui Lunin, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Madrilenii au dat replica în minutul 9, la un șut al lui Camavinga, iar câteva minute mai târziu, Kroos l-a testat pe Gulacsi cu un șut de la mare distanță.

Pe finalul primei reprize, Vinicius a avut șansa să deschidă scorul, dar a trimis pe lângă poartă, după o pasă superbă a lui Brahim Diaz.

Tot Brahim Diaz a fost cel care a deschis scorul imediat după pauză, după o fază superbă creată în careul advers, unde a driblat mai mulți jucători și l-a învins pe Gulacsi.

Nemții au încercat să dea replica prin Dani Olmo în minutul 51, însă Lunin a intervenit salvator. Portarul lui Real Madrid s-a remarcat și câteva minute mai târziu, când Sesko a scăpat singur spre poartă.

Vinicius putea dubla avantajul lui Real Madrid, după un contraatac frumos, însă șutul brazilianului a nimerit bara laterală.

Pe final, nemții au mai pus de două ori în pericol poarta lui Lunin, însă ucraineanul a reușit să păstreze tabela neschimbată, scrie digisport.ro.