34.6° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
34.6° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Real Madrid, calificare în finala Supercupei Spaniei după un meci plin de dramatism

Virgil STOIAN 12 ianuarie 2024 | 00:00 989

Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei, după ce a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 5-3, la capătul unui meci nebun, cu 8 goluri și multe ocazii de ambele părți.

Real Madrid, calificare in finala Supercupei Spaniei dupa un meci plin de dramatism

Real Madrid, victorie cu Atletico Madrid în semifinalele Supercupei Spaniei

Real Madrid și Atletico Madrid au oferit un adevărat spectacol la Riad, în prima semifinală a Supercupei Spaniei.

Pe Al-Awwal Park, formația antrenată de Diego Simeone a deschis scorul în minutul 6 prin Hermoso, dar Real a restabilit egalitatea prin lovitura de cap a lui Rudiger (min 20).

„Los blancos” au trecut la conducerea jocului 9 minute mai târziu, când Ferland Mendy a deviat frumos la colțul lung în poarta lui Oblak.

Până la pauză, Antoine Griezmann a făcut 2-2 după o acțiune personală de toată frumusețea (min 37) și a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Atletico Madrid, cu 174 de reușite.

În a doua repriză, Atletico a jucat mai mult defensiv, însă chiar și așa a marcat pentru 3-2 în minutul 78, după o eroare mare a portarului Kepa, care a respins mingea în Rudiger, iar aceasta a intrat în plasă.

Realul nu a renunțat, iar Dani Carvajal a trimis meciul în prelungiri, după ce a punctat cu un șut puternic din careu (min 85).

În prelungiri, tot Real Madrid a avut câștig de cauză, iar lovitura de grație a fost un autogol alui Savic (min 116).

Câștigătoarea Cupei Spaniei nu s-a oprit aici și a mai marcat încă o dată prin Brahim Diaz (min 120+2).

În cealaltă semifinală, Barcelona va întâlni Osasuna, joi, de la ora 21:00, conform hotnews.ro.