Anul XX Nr. 6799
25.6° Constanța Marți, 23 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6799

Real Madrid - Celta Vigo 2-0, în La Liga

Virgil STOIAN 23 aprilie 2023 | 14:38 405

Real Madrid a învins-o uşor pe Celta Vigo cu 2-0 sâmbătă, pe Santiago Bernabeu, şi a revenit provizoriu la 8 puncte de liderul FC Barcelona, care primeşte duminică vizita lui Atletico Madrid în derby-ul etapei a 30-a din La Liga, informează AFP.

Real Madrid - Celta Vigo 2-0, in La Liga

Marco Asensio a deschis scorul în minutul 42, după o acţiune a lui Vinicius pe flancul stâng. Eder Militao a dublat diferenţa în minutul 48, cu o lovitură de cap la un corner executat de Asensio. Real şi-a continuat astfel parcursul bun, la patru zile după calificarea în semifinalele Ligii Campionilor şi cu două săptămâni înainte de finala Cupei Spaniei, cu Osasuna, programată pe 6 mai la Sevilla.

Rezultate din etapa a 30-a:
vineri
Espanyol Barcelona - Cadiz 0-0

sâmbătă
Osasuna - Betis Sevilla 3-2
Au marcat: Budimir (6, 11), Moncayola (41), respectiv Miranda (16), Rodriguez (70)

Almeria - Athletic Bilbao 1-2
Au marcat: Centelles (90+2), respectiv Williams (9), De Marcos (56)

Valladolid - Girona 1-0
Au marcat: Monchu (24)

Real Sociedad - Rayo Vallecano 2-1
Au marcat: Sorloth (59), Lejeune (82 - autogol), respectiv Palazon (57)

Real Madrid - Celta Vigo 2-0
Au marcat: Marco Asensio (42), Militao (48)

Duminică au loc meciurile Elche - Valencia, FC Barcelona - Atletico Madrid, Mallorca - Getafe şi Sevilla FC - Villarreal.