21.8° Constanța Dum., 4 Aug. 2024
Anul XX Nr. 6811
21.8° Constanța Duminică, 4 August 2024 Anul XX Nr. 6811

România pe locul 11 în clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Virgil STOIAN 4 august 2024 | 00:00 276

România ocupă locul 11 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce fetele de la proba 8+1 rame au câștigat medalia de aur.

Delegația României de la Paris a numărat mai mulți sportivi decât la Rio și Tokyo, 106, față de 97, respectiv 101, iar performanțele s-au îmbunătățit.

Romania pe locul 11 in clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Până acum, sportivii români au câştigat 7 medalii, dintre care 3 de aur, 3 de argint şi 1 de bronz.

Românul David Popovici (19 ani) a câștigat finala probei de 200 metri liber, iar ulterior a obținut și un bronz, după ce a încheiat pe locul 3 finala la 100 metri liber de la Jocurile Olimpice, cu timpul de 47,49 secunde.

Canotajul a mai oferit două momente de bucurie. Andrei Cornea și Marian Enache au câștigat medalia de aur la dublu vâsle masculin. O cursă eroică, soldată cu medalii de argint la dublu vâsle feminin, au făcut și Ancuţa Bodnar și Simona Radiș. Româncele au fost întrecute de Brooke Francis și Lucy Spoors, din Noua Zeelandă.

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au obținut vineri medalia de ARGINT la dublu rame feminin, după o revenire fabuloasă. Aceeași peformanță, argintul, au reușit-o Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc, la dublu vâsle categorie uşoară.

România a cucerit a treia medalie de AUR de la Jocurile Olimpice de la Paris după ce fetele au câștigat proba 8+1 rame la canotaj cu un timp de 5:54:39.
România, locul 11 în clasamentul pe medalii de la Jocurile Olimpice de la Paris

România a urcat pe locul 11 în clasamentul pe medalii, după medaliile cucerite de David Popovici la înot și cele 5 medalii olimpice la canotaj.

Bilanțul României la Jocurile Olimpice: comparația cu Rio și Tokyo