Anul XX Nr. 6796
25.7° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

România U20, victorie în fața Angliei în Elite League – Tricolorii sunt lideri

Virgil STOIAN 14 octombrie 2023 | 00:00 810

Reprezentativa sub 20 de ani a României a reușit cea de-a doua victorie în cadrul turneului amical Elite League, scor 2-0 pe teren propriu cu Anglia și s-a instalat pe primul loc al clasamentului.

Romania U20, victorie in fata Angliei in Elite League – Tricolorii sunt lideri

România – Anglia 2-0, la turneul Elite League Under 20

Partida de pe stadionul Arcul de Triumf a început perfect pentru elevii lui Costin Curelea.

În minutul 5, Cristian Mihai a deschis scorul scorul cu un șut la vinclu de la 20 de metri.

Zece minute mai târziu, Musi a fost faultat în careu iar România a primit penalti, pe care Atanas Trică l-a transformat cu siguranță.

Finalul de repriză a aparținut Angliei, care a lovit transversala în minutul 37, iar șapte minute mai târziu a irosit o lovitură de la 11 metri.

Repriza secundă nu a adus schimbări importante, iar tricolorii urcă pe primul loc al Elite League.

România U20: R. Popa - Sîrbu (88 Gergely), Duțu, Rimovecz, Șuteu (88 Oltean) - G. David (73 Sfaiț), S. Szilagyi (88 Martinovic), Cr. Mihai (46 Strata) - Musi (73 Pandele), A. Trică (55 V. Dumitrache), Bodișteanu (55 D. Andrei). Selecționer: Costin Curelea