Anul XX Nr. 6792
35.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Rugby în VII: Franţa a câştigat turneul de la Madrid din World Sevens

A.F. 5 iunie 2024 | 00:00 127

Echipa de rugby în VII a Franţei, condusă de Antoine Dupont, a câştigat turneul de la Madrid, care s-a încheiat duminică în circuitul World Sevens.

Rugby in VII: Franta a castigat turneul de la Madrid din World Sevens

Franţa, la a doua victorie din World Sevens, a învins în finală Argentina, cu scorul de 19-5, în timp ce pentru locul trei, Fiji a întrecut Noua Zeelandă cu 17-11.

În semifinale, Franţa a eliminat Noua Zeelandă cu 21-14, iar Argentina a bătut Fiji tot cu 21-14.

Dupont, care a trecut din acest an la rugby în VII pentru a ajuta Franţa să se bată la medaliile olimpice, a fost ales cel mai bun jucător al turneului de la Madrid: ''Sper că la olimpiadă va fi un turneu uriaş pentru noi. Evident vrem să câştigăm, dar sunt multe alte ţări care îşi doresc de asemenea să câştige. Avem acum două luni de muncă intensă şi sperăm să fim pregătiţi în iulie''.

Turneul de rugby în VII la JO 2024 debutează pe 24 iulie, iar turneul feminin pe 28 iulie, citează Agerpres.