Anul XX Nr. 6792
38.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Scrimă: George Dragomir, clasat pe locul 7 la sabie, la Europenele de la Basel

A.F. 21 iunie 2024 | 00:00 390

Sportivul român George Dragomir s-a clasat pe locul 7 în concursul individual masculin de sabie, miercuri, la Campionatele Europene de scrimă pentru seniori de la Basel (Elveţia).

Scrima: George Dragomir, clasat pe locul 7 la sabie, la Europenele de la BaselGeorge Dragomir, sursa foto: Federatia Romana de Scrima/Facebook

Dragomir s-a calificat din grupe direct în şaisprezecimile de finală, unde l-a învins pe georgianul Mihail Alpaidze, cu 15-11. În optimi, sabrerul român a trecut cu acelaşi scor, 15-11, de turcul Enver Yildirim, însă a cedat în sferturi cu 5-15 în faţa italianului Luigi Samele.

Răzvan Ursachi, învins şi el în optimi, cu 15-11, de multiplul campion olimpic şi mondial Luca Curatoli, a ocupat locul 13.

Finala a fost una italiană, Michele Gallo învingându-l pe Curatoli cu 15-10. Medaliile de bronz au revenit lui Samele şi francezului Jean-Philippe Patrice.

În proba individuală feminină de floretă, Mălina Călugăreanu, singura reprezentantă a scrimeri româneşti la JO 2024, s-a clasat pe locul 30, Emilia Corbu a ocupat locul 44, iar Anca Săveanu a încheiat pe 48.

Călugăreanu a avut ghinionul să o întâlnească în şaisprezecimi pe italianca Arianna Errigo, care s-a impus cu 15-7. Campioana olimpică, mondială şi europeană a învins-o în finală pe ucraineanca Daria Mironiuk cu 15-10. Medaliile de bronz au fost obţinute de poloneza Julia Walczyk-Klimaszyk (CS Rapid Bucureşti) şi de Carolina Stutchbury (Marea Britanie).

România a deplasat o delegaţie de 11 sportivi, cinci la masculin şi şase la feminin, la Campionatele Europene de scrimă pentru seniori de la Basel (Elveţia), care au loc în perioada 18-23 iunie, iar obiectivul este clasarea pe unul din locurile 4-6.

În 2023, la Jocurile Europene, Ilinca Pantiş a obţinut argintul la sabie, iar Mălina Călugăreanu a cucerit bronzul la floretă, iar la Europenele individuale de la Plovdiv (Bulgaria) cel mai bun rezultat a fost locul 11 ocupat de George Dragomir la sabie masculin, scrie Agerpres.