32.7° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
32.7° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Simona Halep, calificare spectaculoasă în semifinalele turneului de la Wimbledon

Replica API 6 iulie 2022 | 00:00 1083

Simona Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de grand slam de la Wimbledon, notează news.ro.

Simona Halep

Halep a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute. Românca s-a impus după ce a făcut break de două ori în primul set şi de două ori în al doilea. În plus, ea a reuşit trei aşi. Anisimova a făcut break în setul doi, când scorul a devenit 5-3, citează stiripesurse.ro.

În faza următoare, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului Ajla Tomljanovic (Australia), locul 44 WTA – Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 23 WTA şi cap de serie 17.

Cealaltă semifinală le va avea protagoniste pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3, şi germana Tatjana Maria, locul 103 WTA.

Jucătoarele calificate în semifinale îşi asigură un premiu de 535.000 de lire sterline.

Halep a câştigat turneul în 2019. Deţinătoarea trofeului este Ashleigh Barty.