Anul XX Nr. 6821
24.9° ConstanÈ›a Miercuri, 14 August 2024 Anul XX Nr. 6821

Southampton a învins, cu scorul de 2-1, Leicester City, în Premier League

Replica API 21 august 2022 | 00:00 718

Echipa Southampton a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Leicester City, sâmbătă, într-o partidă din etapa a treia a campionatului de fotbal al Angliei, disputată sâmbătă.

Eroul "sfinţilor" a fost internaţionalul scoţian Che Adams, născut la Leicester, introdus în joc în repriza secundă, care a marcat ambele goluri ale oaspeţilor, în minutele 68 şi 84, după ce gazdele reuşiseră deschiderea scorului prin James Maddison (54), potrivit Agerpres.

Într-un alt meci, nou promovata Nottingham Forest a terminat la egalitate, 1-1, pe terenul formaţiei Everton. "Pădurarii" au deschis scorul în minutul 81 al partidei de pe Goodison Park, pein Brennad Johnson, însă Everton a restabilit egalitatea cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, prin Demarai Gray (88).

Rezultate:

Tottenham Hotspur - Wolverhampton Wanderers 1-0

A marcat: Kane 64.

Crystal Palace - Aston Villa 3-1

Au marcat:Zaha 7, 58, Mateta 71, respectiv Watkins 5.

Everton - Nottingham Forest 1-1

Au marcat: Gray 88, respectiv Johnson 81.

Fulham - Brentford 3-2

Au marcat: Reid 1, Palhinha 20, Mitrovic 90, respectiv Norgaard 44, Toney 71.

Leicester City - Southampton 1-2

Au marcat: Maddison 54, respectiv Adams 68, 84.

Sâmbătă se mai dispută partida Bournemouth - Arsenal Londra.

Duminică sunt programate meciurile West Ham United - Brighton, Leeds United - Chelsea Londra şi Newcastle United - Manchester City, în timp ce luni va avea loc derby-ul etapei, Manchester United - Liverpool.