Anul XX Nr. 6792
34.9° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Spania a surclasat Irlanda de Nord (5-1) într-un amical înainte de EURO 2024

Virgil STOIAN 11 iunie 2024 | 00:00 399

Mijlocaşul Pedri a marcat două din golurile cu care naţionala de fotbal a Spaniei a surclasat-o sâmbătă pe cea a Irlandei de Nord, cu 5-1, la Palma de Mallorca, în ultimul său amical înainte de EURO 2024, informează Reuters.

Spania a surclasat Irlanda de Nord (5-1) intr-un amical inainte de EURO 2024

Irlanda de Nord a deschis suprinzător scorul prin Daniel Ballard în minutul 2. Pedri, în minutul 12, cu un şut de la distanţă, şi minutul 29, a reuşit primele sale goluri pentru echipa reprezentativă. Celelalte goluri ale Spaniei au fost semnate de Alvaro Morata (minutul 18), Fabian Ruiz (35) şi Mikel Oyarzabal (60).

Selecţionerul Luis de la Fuente a efectuat nouă schimbări în unsprezecele de start faţă de amicalul de miercuri cu Andorra (5-0), doar Pedri şi atacantul Morata păstrându-şi locul de titular.

Pedri, mijlocaşul în vârstă de 21 de ani al formaţiei FC Barcelona, a lipsit mult timp în sezonul trecut din cauza accidentărilor.

Morata a ajuns la 35 de goluri pentru La Roja, fiind pe locul 4 pe lista celor mai buni marcatori din istoria acestei reprezentative, la egalitate cu David Silva.

Ultima oară când Spania a înscris patru goluri în prima repriză a unui meci a fost anul trecut, împotriva Georgiei în preliminariile EURO 2024.

Spania va debuta pe 15 iunie la EURO 2024, împotriva Croaţiei, după care va întâlni Italia şi Albania în Grupa B.