29° ConstanÈ›a Mie., 14 Aug. 2024
Anul XX Nr. 6821
29° ConstanÈ›a Miercuri, 14 August 2024 Anul XX Nr. 6821

Spania învinge Germania cu 2-1 și este prima semifinalistă la Campionatul European

Virgil STOIAN 5 iulie 2024 | 19:05 835

Spania È™i Germania se întâlnesc în cadrul primului sfert de finală de la EURO 2024.

Spania invinge Germania cu 2-1 si este prima semifinalista la Campionatul European

Minutul 89: GOOOL Germania! Kimmich î-a pasat lui Wirtz, iar jucătorul care aparÈ›ine de Leverkusen a punctat din interiorul careului. Spania - Germania 1-1.

Minutul 82: Ocazie Germania! Havertz a încercat să îl lobeze spectaculos pe Simon. Mingea a trecut cu mult peste.

Minutul 77: Bară Germania! Fullkrug a trimis mingea în bară după o pasă venită de la Wirtz.

Minutul 69: Ocazie Germania! Andrich a È™utat puternic È™i l-a ”întins” pe Simon. Portarul Spaniei a reuÈ™it să respingă mingea în lateral.

Minutul 52: GOOOL Spania! Yamal l-a găsit foarte bine pe Dani Olmo în careul advers, iar Olmo a punctat pentru 1-0, după un È™ut plasat.

Minutul 35: Ocazie Germania! Havertz a încercat să îl surprindă pe portarul Spaniei, însă Simon a intervenit prompt.

Minutul 15: Ocazie Spania! Yamal a fost aproape de deschiderea scorului. Spaniolul a executat o lovitură liberă È™i a tras puÈ›in pe lângă poartă.

Minutul 2: Ocazie Spania! Spaniolii au început tare meciul cu Germania. Pedri a È™utat de la marginea careului, dar Neuer a respins balonul.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start:

Spania: Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Ruiz - Yamal, Pedri, Williams - Morata

Rezerve: Baena, Fernandes, Grimaldo, Joselu, Lopez, Merino, Navas, Oyarzabal, Perez, Raya, Remiro, Torres, Vivian, Zubimendi

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Raum - Can, Kroos - Musiala, Gundogan, Sane - Havertz

Rezerve: Andrich, Anton, Baumann, Beier, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Heinrichs, Koch, Mittelstadt, Muller, Schloterbeck, Ter Stegen, Undav, Wirtz.

Pentru a ajunge în ”sferturi”, Germania a câÈ™tigat Grupa A, iar mai apoi a trecut de Danemarca în ”optimi”, scor 2-0.

De cealaltă parte, ”Furia Roja” a câÈ™tigat Grupa B a turneului final, iar în următoarea fază a trecut fără probleme de Georgia, scor 3-1.

Cele două formaÈ›ii se luptă pentru un loc în semifinalele competiÈ›iei, iar cea care se impune va juca împotriva câÈ™tigătoarei dintre Portugalia È™i FranÈ›a.

Spania È™i Germania s-au întâlnit ultima dată la Cupa Mondială din 2022, atunci când au terminat la egalitate meciul al doilea din grupă, scor 1-1. Alvaro Morata a deschis scorul pentru iberici, în timp ce nemÈ›ii au egalat prin Niclas Fullkrug.