Anul XX Nr. 6792
36.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Ștefania Uță este tânăra din România care a cucerit lumea atletismului

A.F. 23 iunie 2024 | 00:00 316

Viitorul promițător al atletismului românesc: Ștefania Uță, la 15 ani în Clasamentul European All-Time, s-a înscris în campania „100 de tineri pentru dezvolarea României” a Fundației Dan Voiculescu.

stefania Uta este tanara din Romania care a cucerit lumea atletismuluiȘtefania Uță

Ștefania Uță este tânăra atletă din România care a cucerit lumea atletismului la nivel internațional și a confirmat statutul său de elită la Campionatul European Under 20 din Ierusalim. La doar 16 ani, Ștefania a câștigat medalia de aur la 400 de metri garduri, demonstrându-și talentul și dedicarea.

Ascensiunea rapidă a Ștefaniei a început la vârsta de 12 ani, când a pășit pentru prima dată pe o pistă de alergat și a început să practice atletismul. Anii de antrenamente intense au făcut-o pe Ștefania lider mondial în proba de 400 de metri garduri la categoria Under 18. Sezonul trecut, a ocupat locul I în lume la 400m plat la U18 și locul II mondial la U20 la 400m garduri.

Performanțele sale remarcabile nu s-au oprit aici. La 15 ani, a devenit campioană națională de seniori la 400 de metri garduri. La Campionatul European Under 20 din 2023, a câștigat medalia de aur, confirmându-și statutul de atletă de top. La etapa de seniori a Challenger Continental Tour 2024, Ștefania a stabilit cea mai bună performanță din an, cu un timp incredibil.

Continuarea succesului a venit la Balcaniada de seniori de la Istanbul, unde Ștefania a câștigat proba de 400 de metri, consolidându-și poziția de lider în atletismul european.

Visul olimpic al lui Ștefania este tot mai aproape, pentru că sâmbătă, 22 iunie, va participa la Finala Campionatului Național U18, care se va desfășura la București. Pe lângă cariera sa sportivă de succes, Ștefania este și o elevă exemplară, având o medie generală de 9,92 și studiind la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”.

Potrivit Federației Europene de Atletism, Ștefania se află pe locul 51 în clasamentul european all-time al probei feminine de 400 metri garduri, cu 1113 puncte. Viitorul său în atletism arată extrem de promițător.

Recent Ștefania s-a înscris în campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României”, desfășurată la nivel național de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, astfel că 2024 îi poate aduce și o prezență în primul catalog al excelenței românești, care va fi realizat în cadrul acestei campanii, citează stiripesurse.ro.