Anul XX Nr. 6792
26.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

SuperLiga: Farul Constanța – Universitatea Craiova 3-3

A.F. 15 mai 2024 | 00:00 1259

Farul Constanța și Universitatea Craiova au remizat luni, scor 3-3, într-un duel spectaculos din runda cu numărul 9 a play-off-ului SuperLigii. Deși gazdele au condus cu 3-0, oltenii au revenit excelent pe final.

SuperLiga: Farul Constanta – Universitatea Craiova 3-3

Meciul dintre Farul și Universitatea Craiova menține speranțele oltenilor la poziția secundă a clasamenului, în timp ce constănțenii au pierdut șansele matematice la locul al treilea.

Formația lui Gheorghe Hagi a deschis scorul în minutul 35 prin Louis Munteanu, care a transformat un penalti acordat la intervenția lui Vlădoiu asupra lui Andronache.

Startul reprizei secunde a adus două goluri în doar trei minute pentru Farul.

Louis Munteanu a reușit dubla în minutul 52, cu o reluare din apropiere, iar în minutul 55, Queiros l-a învins și el pe Popescu, în urma unui corner.

Revenirea Craiovei a început în minutul 77, când Alexandru Mitriță a marcat de la punctul cu var, după un penalti acordat cu ajutorul arbitrajului video.

Cu un minut înainte de expirarea timpului regulamentar, Mitriță a punctat din nou cu un voleu din interiorul careului.

Inevitabilul s-a produs în al cincilea minut al prelungirilor, când tot în urma unei lovituri de la 11 metri, Alexandru Mitriță a reușit hat-trick-ul.

Ultima rundă din play-off-ul SuperLigii va rezolva și ultima necunoscută, ocupanta locului al doilea dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Farul și Universitatea Craiova.