Anul XX Nr. 6839
23.8° Constanța Duminică, 1 Septembrie 2024 Anul XX Nr. 6839

Superliga: Sepsi OSK – Unirea Slobozia 0-1

Virgil STOIAN 24 august 2024 | 21:08 323

Echipa Unirea Slobozia a învins sâmbătă, în deplasare, scor 1-0, formaţia Sepsi OSK, într-un meci al etapei a şaptea din Superligă.

După o primă repriză în care cele două echipe au trimis un singur şut pe spaţiul porţii, nou intratul Ionuţ Coadă a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 52, însă reuşita sa a fost anulată pentru un ofsaid. Oaspeţii au controlat meciul în partea secundă, iar în minutul 77 Aganovic a fost lovit de Ninaj în careul gazdelor şi, după verificarea VAR, arbitrul Adrian Cojocaru a dictat penalti. A executat ucraineanul Pospelov, care a transformat cu siguranţă, deschizând scorul în minutul 78. Branislav Ninaj a primit direct cartonaşul roşu în minutul 85, pentru o intervenţie din poziţia de ultim apărător, la Vlăsceanu. Acelaşi Vlăsceanu a ratat incredibil în minutul 90+3, iar oaspeţii s-au impus la limită, scor 1-0.

În clasament Unirea Slobozia a egalat la puncte pe Sepsi, având tot opt şi ocupând locul al optulea. Sepsi OSK este pe locul 7.

SEPSI OSK: Niczuly – D. Ciobotariu, Ninaj, Fl. Ştefan – Oteliţă (Oroian 69), Alimi, Siger (Kallaku 46), Neskovic (Hajdin 81), K. Varga (Sota Mino 69) – M. Coman (Drăghiceanu 69), Debeljuh. ANTRENOR: Bernd Storck

UNIREA SLOBOZIA: D. Rusu – P. Medina, Antoche, Pospelov, Şerbănică – Ariel Lopez (Pacionel 90+2), Perianu – Bărbuţ (Aganovic 67), Purece (I. Coadă 46), Afalna (F. Ilie 90+4) – S. Camara (Vlăsceanu 46). ANTRENOR: Adrian Mihalcea

Cartonaşe galbene: Alimi 15, M. Coman 40, Kallaku 51, Ninaj 60 / A. Lopez 40, Vlăsceanu 61, P. Medina 66, Pospelov 87

Cartonaş roşu: Branislav Ninaj (Sepsi OSK) min. 85

Arbitri: Adrian Cojocaru - Radu Ghinguleac, Alexandru Vodă - Vlad Baban

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Florian Vişan

Observator: Dan Berbecaru