Anul XX Nr. 6794
27.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

SuperLiga: Sepsi Sfântu Gheorghe, victorie la scor cu FC Voluntari

Virgil STOIAN 4 martie 2024 | 19:48 491

Sepsi Sfântu Gheorghe continuă să spere la play-off, după victoria categorică în fața celor de la FC Voluntari, scor 4-0, în penultima etapă a sezonului regular al SuperLigii.

SuperLiga: Sepsi Sfantu Gheorghe, victorie la scor cu FC Voluntari

Sepsi – FC Voluntari 4-0, în SuperLigă – Ilfovenii, fără victorie din decembrie

În penultima partidă a etapei a 29-a a SuperLigii, Sepsi nu a avut probleme în confruntarea cu echipa lui Nicolae Dică.

Elevii lui Bernd Storck au deschis scorul după 10 minute, după un penalti controversat transformat de Marius Ștefănescu, acordat la intervenția lui Carnat asupra lui Matei.

Deși gazdele au controlat prima repriză, oaspeții puteau egala, după dubla ocazie a lui Andrei Dumiter din prelungiri.

Partea secundă a adus descătușarea celor de la Sepsi, care în doar 15 minute au stabilit soarta meciului.

În minutul 53 s-a făcut 2-0, după șutul superb din afara careului trimis de Kevin Varga.

Cinci minute mai târziu, Cosmin Matei își trece și el numele pe tabelă, cu o execuție de la marginea careului.

Marius Ștefănescu a reușit dubla în minutul 61, cu o pătrundere în partea dreaptă și un șut din unghi care l-a învins pe Jesus Fernandez.