24.9° Constanța Mie., 14 Aug. 2024
Anul XX Nr. 6821
24.9° Constanța Miercuri, 14 August 2024 Anul XX Nr. 6821

Surprizele se țin lanț: Germania a fost învinsă de Japonia la Campionatul Mondial!

Virgil STOIAN 24 noiembrie 2022 | 00:00 298

Naționala Germaniei a fost învinsă surprinzător, cu 2-1, de echipa Japoniei, în meciul de debut la Cupa Mondială. După înfrângerea Argentinei de către Arabia Saudită, eșecul „panzerelor germane” în fața reprezentativei naționalei „florii de cireș” este a doua mare surpriză în Qatar.

Nemții au dominat meciul în întregime, având o posesie de peste 80 la sută în prima repriză, cu 7 – 1 raportul șuturilor spre poartă.

Japonezii au marcat primii, în minutul 8, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. După o primă suspiciune de penalty, neconfirmată de VAR, în minutul 26, Germania a deschis scorul, de data aceasta dintr-o lovitură de pedeapsă, transformată de Gundogan, în minutul 33. Nemții au continuat să domine jocul și pe finalul reprizei au marcat din nou, prin Kai Havertz, însă și acest gol a fost anulat, tot pe motiv de offside.

În minutul 60, Gundogan a fost aproape de a face dubla, șutul său din apropiere nimerind bara. Portarul nipon Shuichi Gonda și-a început reprezentația din repriza secundă cu două prime parade, la ocaziile lui Hofmann și Gnabry.

Japonia începe să dea semne de revenire, cu două faze periculoase. Nemții scapă după o intervenție excelentă a lui Neuer și un șut peste a lui Sakai. Egalarea a venit în minutul 75, când Ritsu Doan a fost la locul potrivit, trimițând în plasă mingea respinsă de Neuer, după un atac susținut al niponilor.

Lovitura de grație a fost dată de samuraii japonezi în minutul 83, când Ko Itakura l-a executat pe Neuer, cu un șut pe colțul scurt, după o acțiune solitară.

S-a încheiat 2-1 pentru Japonia, după ce Gonda și-a salvat echipa de la egalare cu mai multe intervenții succesive, în minutele în care ofensiva germană l-a avut în careu chiar și pe portarul Neuer.