33.4° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
33.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Tenis: Djokovic a încheiat faza grupelor Turneului Campionilor cu o nouă victorie

Replica API 21 noiembrie 2021 | 00:00 555

Sârbul Novak Djokovic a încheiat faza grupelor Turneului Campionilor, ultima competiţie a sezonului din circuitul profesionist de tenis, cu o nouă victorie, impunându-se fără probleme, cu 6-2, 6-1, în faţa britanicului Cameron Norrie, vineri seara la Torino (Italia), Agerpres.

Novak Djokovic

Liderul clasamentului ATP avea deja asigurat primul loc în Grupa Verde, după succesele din partidele anterioare, împotriva norvegianului Casper Ruud şi rusului Andrei Rublev.

Cameron Norrie (locul 12 ATP), rezervă la actuala ediţie a Turneului Campionilor, l-a înlocuit pe grecul Stefanos Tsitsipas, numărul 4 mondial, care s-a retras miercuri din cauza unei accidentări.

Djokovic a avut nevoie de doar 66 de minute pentru a câştiga întâlnirea cu Norrie, care a reprezentat un antrenament bun pentru sârb, înaintea meciului din semifinale cu germanul Alexander Zverev, cel care l-a privat în vară de o finală olimpică la Tokyo.

Zverev s-a clasat pe locul secund în Grupa Roşie, după rusul Daniil Medvedev, numărul 2 mondial, care îl va înfrunta pe Casper Ruud în cealaltă semifinală programată sâmbătă.

În vârstă de 34 ani, Novak Djkokovic vizează al şaselea său titlu la Turneul Campionilor, graţie căruia ar reuşi să egaleze recordul deţinut de elveţianul Roger Federer.