Anul XX Nr. 6805
27.7° Constanța Luni, 29 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6805

Tenis: Irina Begu, calificare dificilă în optimi la Palermo

Replica API 18 iulie 2022 | 00:00 985

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat cu emoţii în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Palermo, dotat cu premii totale de 203.024 euro, după ce a învins-o, luni, pe spaniola Marina Bassols-Ribera, cu 6-3, 4-6, 6-3.

Irina Begu

Begu (31 ani, 45 WTA), a şasea favorită, a avut nevoie de două ore şi 26 de minute pentru a obţine victoria în faţa unei adversare venite din calificări.

Iberica (22 ani, 211 WTA), fără victorie pe un tablou principal WTA, a condus cu 1-0 şi 2-1, însă Begu s-a mobilizat şi a reuşit patru ghemuri consecutive şi s-a impus cu 6-3 în primul set.

Bassols-Ribera a dominat actul secund, pe care l-a început cu break şi a condus de la început până la final (6-4). Iberica a început bine şi setul decisiv, a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Begu a găsit soluţiile potrivite, reuşind cinci ghemuri la rând (6-3).

Begu, deşi a comis 6 duble greşeli, a fost superioară la serviciu adversarei sale.

Românca şi-a asigurat un cec de 3.065 de euro şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe franţuzoaica Oceane Dodin, victorioasă cu 6-4, 7-5 în faţa italiencei Matilde Paoletti.

Begu şi Dodin (25 ani, 78 WTA) s-au înfruntat până acum de două ori, fiecare având o victorie. Dodin s-a impus în 2019, în turul al doilea la Wimbledon, cu 6-3, 1-6, 8-6, iar Begu a câştigat anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 2-6, 7-5, 6-3, scrie Agerpres.