Anul XX Nr. 6846
22.4° Constanța Duminică, 8 Septembrie 2024 Anul XX Nr. 6846

Tenis: Irina Begu s-a calificat în semifinale la Montreux

A.F. 8 septembrie 2024 | 00:00 282

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA 125 de la Montreux (Elveţia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a trecut de rusoaica Polina Kudermetova cu 6-3, 6-3.

Tenis: Irina Begu s-a calificat in semifinale la Montreux Irina Begu

Irina Begu (34 ani, 130 WTA) a câştigat după o oră şi 24 de minute.

Kudermetova (21 ani, 169 WTA) a trecut în optimi de Miriam Bulgaru (25 ani, 183 WTA) cu scorul de 3-6, 7-5, 6-3, joi seara, după ce românca a avut 5-2 în setul secund şi a ratat şapte mingi de meci.

Vineri, Anca Todoni (19 ani, 136 WTA) a fost nevoită să susţină două meciuri, câştigându-l pe primul, în optimi, 6-3, 6-1 cu andorrana Victoria Jimenez Kasintseva (19 ani, 182 WTA), după o oră şi 35 de minute.

În sferturi, Todoni a fost întrecută de letona Darja Semenistaja (21 ani, 134 WTA), cu 6-4, 4-6, 6-4, după două ore şi jumătate de joc.

Baltica o mai învinsese pe Todoni în 2023, în sferturi la Bucureşti (WTA 125), cu 7-6 (7/3), 6-4.

Begu va juca în semifinale cu Semenistaja, scorul fiind egal între cele două, 1-1. Semenistaja a câştigat cu 3-6, 6-3, 6-4, în sferturi la Valencia, iar Begu şi-a luat revanşa la Hamburg, în primul tur, cu 6-3, 6-2, ambele anul acesta.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 5.300 de dolari şi 49 de puncte WTA, Todoni s-a ales cu 3.475 de dolari şi 27 de puncte, iar Bulgaru a rămas cu 2.000 de dolari şi 15 puncte, scrie Agerpres.