33.2° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
33.2° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Tenis: Karolina Pliskova a câştigat turneul Transylvania Open, după o finală cu Ana Bogdan

A.F. 12 februarie 2024 | 00:00 387

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova a câştigat turneul Transylvania Open, singurul de nivel WTA 250 din România, după ce a învins-o pe românca Ana Bogdan cu 6-4, 6-3, duminică, în finala desfăşurată în BT Arena din Cluj-Napoca.

Tenis: Karolina Pliskova a castigat turneul Transylvania Open, dupa o finala cu Ana Bogdansursa foto: TransylvaniaOpen/facebook.com

Pliskova (31 ani, 78 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 26 de minute.

Cehoaica şi-a trecut în palmares al 17-lea său titlu WTA, primul după aproape patru ani.

Ana Bogdan (31 ani, 65 WTA) a plătit, în cele din urmă, preţul pentru meciurile epuizante pe care le-a jucat în sferturi (3 h 30 min) şi semifinale (2 h 50 min).

Românca a încheiat cu 6 aşi, în timp ce Pliskova a avut 4 aşi, dar şi 4 duble greşeli.

Pliskova a câştigat toate cele patru meciuri directe cu Ana Bogdan. Prima partidă a avut loc la Bad Gastein (Austria), în 2014, Pliskova câştigând cu 6-2, 7-5 în optimi, apoi a câştigat în turul al doilea la US Open, în 2018, cu 6-2, 6-3, iar anul trecut, la Doha, în primul tur, s-a impus cu 3-6, 6-2, 6-3.

Ana Bogdan este a treia româncă ajunsă în finala turneului clujean, după Simona Halep (2021) şi Gabriela Ruse (2023), însă niciuna nu a reuşit să câştige până acum.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 20.830 de dolari şi 163 de puncte WTA, în timp ce Pliskova a fost recompensată cu 35.250 de dolari şi 250 de puncte WTA la simplu.

La dublu, titlul a revenit americancelor Caty McNally/Asia Muhammad, care au dispus în finală de cuplul britanico-slovac Harriet Dart/Tereza Mihalikova, cu 6-3, 6-4.

Turneul de la Cluj-Napoca a fost dotat cu premii totale de 267.082 de dolari, scrie Agerpres.