Anul XX Nr. 6794
32.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Tenis: Polonia, prima echipă calificată în semifinalele United Cup

Virgil STOIAN 5 ianuarie 2024 | 00:00 1099

Polonia este prima echipă calificată în semifinalele competiţiei de tenis pe formaţii mixte United Cup, după ce a dispus de China cu 2-0 în sferturile de finală, miercuri, la Perth, în Australia.

Tenis: Polonia, prima echipa calificata in semifinalele United Cup

Hubert Hurkacz şi Iga Swiatek au adus cele două puncte ale victoriei, în urma meciurilor de simplu.

Hurkacz s-a impus la masculin cu 6-3, 6-4 în faţa lui Zhizhen Zhang, iar Swiatek a dispus de Qinwen Zheng cu 6-2, 6-3, liderul mondial feminin bifând astfel a treia sa victorie consecutivă la simplu în această competiţie pregătitoare pentru Australian Open.

Polonia va disputa semifinala la Sydney, adversara sa din penultimul act urmând să fie Franţa sau Norvegia.

Franţa s-a calificat, la rândul său, în sferturile de finală, învingând Italia cu scorul de 3-0, în Grupa D.

Caroline Garcia, numărul 20 WTA, a întrecut-o pe Jasmine Paolini cu 6-4, 5-7, 7-4, după ce Adrian Mannarino îl învinsese pe Lorenzo Sonego cu 6-4, 6-4.

La dublu mixt, perechea Elixane Lechemia/Edouard Roger-Vasselin s-a impus în faţa cuplului Nuria Brancaccio/Flavio Cobolli cu 7-6 (7/5), 6-4

În sferturile de finală, Franţa va înfrunta echipa Norvegiei, potrivit agerpres.ro.