24.4° Constanța Mie., 24 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6800
24.4° Constanța Miercuri, 24 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6800

UEFA Conference League: CFR Cluj, înfrângere în duelul cu Lazio - Gazdele au avut un om în minus

Virgil STOIAN 17 februarie 2023 | 00:10 451

CFR Cluj a pierdut manșa tur din play-off-ul UEFA Conference League cu Lazio (1-0), la capătul unui meci în care ardelenii au evoluat mai bine de 70 de minute în superioritate numUEFA Conference League: CFR Cluj, infrangere in duelul cu Lazio - Gazdele au avut un om in minus erică.

CFR Cluj, la un pas de a fi eliminată din Conference League

Formația antrenată de Dan Petrescu a început curajos partida de pe Stadio Olimpico din Roma și a fost destul de incisivă în primele minute ale jocului.

Simone Scuffet a avut o intervenție foarte bună în fața lui Milinkovic-Savic, iar la faza imediat următoare, Krasniqi a fost faultat de Patric după o serie de driblinguri.

Centralul i-a acordat fundașului de la Lazio cartonașul roșu (min 15), întrucât a fost din postura de ultim apărător.

Cu toate acestea, campioana României nu a mai contat în atac, iar chiar înainte de pauză, Ciro Immobile a deschis scorul pentru Lazio după o fază fixă executată impecabil. Atacantul italian a fost servit impecabil și nu l-a iertat pe Scuffet.

În repriza a doua, italienii au continuat să aibă controlul posesiei, iar ardelenii s-au apropiat de poarta adversă în minutul 80, când Cvek a reluat cu capul mult peste poartă din centrarea lui Manea.

Returul este programat pentru data de 23 februarie.
Lazio - CFR Cluj, 1-0, în play-off-ul UEFA Conference League

Final. CFR pierde prima manșă a play-off-ului UEFA Conference League, scor 1-0.

Min 80: Șansă de gol pentru CFR. Manea centrează în careu, iar Cvek reia peste poartă.

Min 54: Ocazie de gol pentru italieni. Savic reia pe poartă din marginea careului, dar mingea este trimisă direct pe colțul lui Scuffet.

Min 46: A început partea secundă. Gazdele au avantaj minim după primele 45 de minute.

Pauză. Gazdele conduc cu scorul de 1-0.

Min 45+3:GOL! Lazio deschide scorul prin cel mai bun marcator din istoria clubului, Ciro Immobile. Gazdele au executat perfect o fază fixă, iar atacantul italian nu a iertat.

Campioana României nu a reușit să se mai apropie de poarta italienilor. Gazdele au posesia mingii.

Min 18: Krasniqi execută lovitura liberă și trimite peste poartă.

Min 15:Cartonaș roșu Lazio! Krasniqi este faultat în marginea careului de Patric, iar centralul îi arată acestuia cartonașul roșu.

Min 8: Ocazie mare de gol pentru Lazio. Savic preia frumos în careu și trage puternic pe jos. Scuffet intervine excepțional cu piciorul.

Min 5: Replica CFR-ului prin Krasniqi. Fotbalistul ardelenilor întoarce un advers, însă șutează alături.

Min 4: O primă șansă de gol pentru gazde. Vecino primește mingea în careu și trimite mult pe lângă poartă.

Min 1: Start de partidă pe Stadio Olimpico.

Echipele de start:

Lazio: Maximiano - Lazzari - Casale - Patric - Hysaj - Milinkovic - Marcos Antonio - Vecino - Felipe Anderson - Immobile - Zaccagni.

Antrenor: Maurizio Sarri.

CFR Cluj: Scuffet - Manea - Yuri - Burcă - Camora - Muhar - Boateng - Deac - Yeboah - Bîrligea - Krasniqi.

Antrenor: Dan Petrescu.