Anul XX Nr. 6800
23° Constanța Miercuri, 24 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6800

Umilință istorică! Manchester United, spulberată, pe Anfield, de Liverpool

A.F. 5 martie 2023 | 20:24 908

Liverpool a zdrobit-o pe Manchester United în Premier League cu un uluitor 7-0 și s-a apropiat la numai 3 puncte de locurile de Champions League. Este cea mai mare victorie din istoria confruntărilor directe dintre cele două echipe.

Umilinta istorica! Manchester United, spulberata, pe Anfield, de Liverpool

Bookmakerii se așteptau la un meci echilibrat pe Anfield, între Liverpool și Manchester United, și lucrurile au stat chiar așa în prima jumătate de oră. Antony și Bruno Fernandes au trecut pe lângă gol pentru oaspeți, Robertson și Nunez în două rânduri pentru „cormorani”.

Prima echipă care a introdus mingea în poarta adversă a fost Manchester United, în minutul 42 prin Casemiro, dar reușita a fost anulată corect pe motiv de ofsaid. Doar un minut mai târziu, Liverpool a deschis oficial scorul.

Liverpool - Manchester United 7-0: cea mai mare victorie din istoria acestui duel!

În a doua parte, elevii lui Klopp s-au descătușat.

La nici două minute de la reluarea jocului, Liverpool a lovit după o serie de gafe în apărarea oaspeților! Pe rând, Shaw, Casemiro și Varane s-au făcut de râs și au permis perechii Elliott - Nunez să creeze golul: englezul a centrat, Nunez a finalizat cu capul.

A urmat o avalanșă de goluri care i-a spulberat pe „diavoli”: Gakpo (minutul 43, 50), Salah ('66 și '83), Nunez ('45, '75) și Firmino ('88) au dus scorul la un neverosimil 7-0!

Apărarea oaspeților a fost depășită de o manieră categorică. La golul de 5-0, Salah a primit nemarcat între fundașii laterali ai lui United și a finalizat cu un șut năprasnic cu dreptul, bară-gol.

Este fost cea mai mare victorie din istoria acestui duel, după un 7-1 pentru Liverpool înregistrat în 1895, când United era denumită Newton Heath.

Au marcat: Gakpo '43, '50; Nunez '47, '75; Salah '66, '83; Firmino '88, scrie gsp.ro.