Anul XX Nr. 6803
30.2° Constanța Sâmbătă, 27 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6803

Universitatea Craiova obține prima victorie a sezonului

Virgil STOIAN 23 iulie 2024 | 00:00 358

Universitatea Craiova a obținut primul succes din actuala ediție a SuperLigii României, după ce a câștigat pe teren propriu duelul cu UTA Arad, scor 4-2.

Universitatea Craiova obtine prima victorie a sezonului

Universitatea Craiova – UTA Arad 4-2

Prima mare ocazie a partidei a venit în minutul 11, la o fază la care Alexandru Crețu a reluat pe lângă poartă din poziție excelentă.

8 minute mai târziu, Koljic a fost și el aproape de deschiderea scorului, însă atacantul oltenilor a șutat imprecis.

Până la urmă, echipa antrenată de Costel Gâlcă a reușit să deschidă scorul. În urma unei lovituri de colț executate de Alexandru Mitriță, Zajkov a reluat în plasă, în minutul 35.

Replica arădenilor a venit în finalul primei reprize, mai exact în minutul 45, când Ezekiel a îndeplinit o simplă formalitate.

În a doua repriză, UTA a amenințat din nou poarta lui Laurențiu Popescu, care a fost nevoit să respingă execuția lui Joao Pedro.

Oltenii lui Gâlcă au trecut din nou la conducere în minutul 58, la capătul unei acțiuni finalizate de Paradela, care a înscris primul său gol în SuperLiga României.

Zajkov a avut șansa de a face 3-1 în minutul 69, dar a ratat ținta.

Intrat în minutul 72, Baiaram a risipit emoțiile un minut mai târziu, când a punctat pentru 3-1.

Benga a redus din diferență pentru arădeni în minutul 90+2, dar scorul final a fost stabilit de Alexandru Mitriță, în minutul 90+3.