Anul XX Nr. 6794
35.6° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Victorie de senzaţie pentru Rapid în Superligă, 4-3 cu FC U Craiova

Virgil STOIAN 21 ianuarie 2024 | 00:00 531

FC Rapid Bucureşti a reuşit o victorie de senzaţie cu FC U 1948 Craiova, 4-3 (1-1), după ce a fost condusă cu 3-1, vineri seara, în Giuleşti, în etapa a 22-a a Superligii de fotbal.

Victorie de senzatie pentru Rapid in Superliga, 4-3 cu FC U Craiova

Oaspeţii au deschis scorul prin Dragoş Albu (25), cu un şut superb cu efect din marginea careului, direct în vinclul porţii apărare de Horaţiu Moldovan, după o pasă de la Juan Bauza. Rapid a egalat înainte de pauză, prin kosovarul Ermal Krasniqi (43), cu un şut din marginea careului, la meciul său de debut în tricoul giuleştenilor.

FC U Craiova a înscris de două ori în primul sfert al reprizei secunde, prin William Baeten (51), lansat excelent în careu de Bauza, şi de Alexandru Blidar (56), care a deviat inspirat şutul lui Dragoş Albu.

La 3-1, oaspeţii s-au prăbuşit pur şi simplu, oferind echipei gazdă şansa de a întoarce scorul. Mai întâi, Leo Lacroix a comis un henţ stupid în careu şi Rapid a redus din ecart, kosovarul Albion Rrahmani transformând penalty-ul acordat (76). În min. 81, fundaşul Răzvan Onea a şutat de pe dreapta, iar portarul Ionuţ Gurău, surprins, a împins mingea în propria poartă.

La 3-3, craiovenii au ratat o mare ocazie a prelua din nou conducerea, Vladislav Blănuţă şutând pe lângă poartă după o acţiune individuală, în locul unei pase la Aurelian Chiţu, aflat în poziţie de finalizare.

Rapid a marcat golul victoriei prin atacantul sârb Borisav Burmaz (90+4), aflat şi el la meciul de debut, cu o lovitură de cap care l-a învins pe Gurău, după o centrare reuşită de Alexandru Albu.