30.4° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
30.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Wimbledon 2024, competiția surprizelor – Va avea cel puțin o finalistă în premieră

Virgil STOIAN 11 iulie 2024 | 00:00 778

Emma Navarro a oferit marea surpriză a zilei de duminică de la Wimbledon 2024, sportiva din SUA eliminând-o pe compatrioata Coco Gauff (favorită doi). Pe partea inferioară de tablou sunt cunoscute duelurile din sferturi, iar turneul de Grand Slam de la All England Club va avea parte de cel puțin o finalistă în premieră.

Wimbledon 2024, competitia surprizelor – Va avea cel putin o finalista in premiera

Cap de serie 19 la Londra, Emma Navarro a practicat un joc impecabil contra favoritei Coco Gauff, victoria conturându-se după o oră și 16 minute, scor 6-4, 6-3.

Câștigătoare de Grand Slam (US Open 2023) și finalistă la Roland Garros (2022), Gauff a încercat din răsputeri să aibă un răspuns pe măsura jocului adversarei, dar eforturile au fost în zadar.

Într-o altă partidă a zilei, surprinzătoarea Lulu Sun (123 WTA) a eliminat-o pe favorita gazdelor, Emma Răducanu. Partida a fost una intensă, cu răsturnări de scor și momente de încordare maximă.

A fost 6-2, 5-7, 6-2 pentru Lulu, iar Răducanu (135 WTA) a părăsit competiția de Grand Slam în optimi.